Langkau ke kandungan

Kalkulator Gaji Bersih 2026

Masukkan gaji dan lihat gaji bersih, potongan KWSP, PERKESO, SIP dan PCB, serta kos sebenar kepada majikan. Semuanya dikira serta-merta.

Percuma, tanpa daftarKadar 2026 · dibaca 21 September 2026

Gaji

Pekerja

Umur
Kewarganegaraan
Menarik diri daripada LINDUNG 24 Jam?
Tidak (lalai): 0.75% gaji ditolak, sehingga siling RM6,000. Pilih Ya hanya jika pekerja ini telah menarik diri (dalam tempoh 13 Julai hingga 31 Ogos 2026, atau sebelum caruman pertama jika pekerja baharu), atau LINDUNG 24 Jam dicarum melalui majikan lain.

Cukai bulanan (PCB)

Kategori PCB
Bujang.

Majikan

Levi HRD Corp
Pilihan lanjutanOKU, zakat, relif tambahan

Keputusan pengiraan

Gaji bersih sebulan

Gaji kasar RM 4,500.00 · Potongan RM 639.50

  • KWSP pekerja495.00
  • PERKESO22.25
  • LINDUNG 24 Jam33.35
  • SIP (EIS)8.90
  • PCB (cukai bulanan)80.00
  • Jumlah potongan639.50
Kos majikan sebulanGaji kasar ditambah caruman majikanRM 5,171.75
  • Gaji kasar4,500.00
  • KWSP majikan585.00
  • PERKESO majikan77.85
  • SIP majikan8.90
  • Jumlah kos majikan5,171.75

Anggaran sahaja — bukan nasihat cukai. Kadar 2026 daripada sumber rasmi KWSP, PERKESO dan LHDN, dibaca 21 September 2026. Lihat sumber

Hubungi NTMS (dibuka di WhatsApp, tab baharu)

Mahu pengiraan gaji dan PCB syarikat anda disemak? Kami boleh bantu.

Gaji bersih sebulan RM 3,860.50. Jumlah potongan RM 639.50. Kos majikan RM 5,171.75.

Asas pengiraan

  • Sah untuk gaji bulan Jun hingga Disember 2026, kerana caruman LINDUNG 24 Jam bermula dengan gaji Jun 2026. Bagi bulan sebelum itu, pilih “Ya” pada “Menarik diri daripada LINDUNG 24 Jam?” untuk pekerja tempatan.
  • Gaji dianggap sama setiap bulan sepanjang 2026, tanpa gaji atau majikan lain. Jika gaji berubah, PCB bulan-bulan lain boleh berbeza.
  • PCB dikira mengikut kaedah pengiraan berkomputer LHDN 2026, dengan relif automatik: individu RM9,000, pasangan RM4,000 (Kategori 2), anak RM2,000 seorang dan KWSP sehingga RM4,000 setahun. Tuntutan lain hanya masuk jika anda isi di Pilihan lanjutan.
  • Hanya anak bawah 18 tahun dikira. PERKESO Kategori Kedua bagi mereka yang mula mencarum pada umur 55 tahun ke atas tidak dimodelkan.
  • Bonus: KWSP dikira atas gaji dan bonus bulan itu; PERKESO dan SIP tidak dikenakan atas bonus tahunan. PCB bulan bonus mengikut kaedah remunerasi tambahan LHDN.
  • Levi HRD Corp dikira atas gaji bulanan untuk pekerja warganegara sahaja, dibundarkan ke sen terdekat.
  • Slip gaji sebenar boleh berbeza sedikit kerana pembundaran, tuntutan TP1 atau keadaan khas.

Sumber dan kaedah

Semua kadar diambil terus daripada dokumen rasmi untuk tahun 2026 dan dibaca pada 21 September 2026. Kaedah PCB mengikut spesifikasi LHDN 2026. Kalkulator ini diuji terhadap jadual caruman rasmi dan contoh bekerja dalam spesifikasi itu sebelum dipaparkan. 12 kes contoh disemak terhadap kalkulator PCB LHDN pada 22 September 2026 — semua padan.

KWSP
PERKESO
SIP / EIS
HRD Corp
  • Registered employers
    HRD Corp · digunakan untuk siapa yang wajib berdaftar dan pada kadar berapa
  • HRD levy guideline
    HRD Corp · digunakan untuk asas gaji: apa yang dikira dan yang tidak dikira
PCB (LHDN)

Soalan lazim

Adakah angka gaji saya disimpan atau dihantar ke mana-mana?

Tidak. Pengiraan berlaku sepenuhnya dalam pelayar anda. Angka yang anda taip tidak dihantar ke pelayan kami, tidak disimpan dan tidak dimasukkan dalam alamat laman web. Kami hanya mengira bilangan paparan halaman.

Berapakah kadar KWSP pekerja dan majikan pada 2026?

Bagi pekerja warganegara atau PR di bawah 60 tahun, pekerja mencarum 11% dan majikan 13% (gaji RM5,000 ke bawah) atau 12% (gaji melebihi RM5,000), mengikut Jadual Ketiga Akta KWSP 1991 bagi gaji mulai 1 Oktober 2025. Pekerja asing: 2% dan 2%. Bagi umur 60 tahun ke atas kadarnya berbeza, dan kalkulator ini mengendalikannya secara automatik.

Apakah PCB, dan adakah ia cukai muktamad?

PCB (Potongan Cukai Bulanan) ialah ansuran cukai pendapatan yang majikan potong daripada gaji dan serahkan kepada LHDN. Ia bukan cukai muktamad. Cukai sebenar ditentukan apabila anda mengemukakan Borang BE: jika PCB terlebih, anda mendapat balik bayaran; jika terkurang, anda perlu menambah.

Bagaimana bonus dikira?

Masukkan jumlah bonus dan bulan ia dibayar. KWSP dikira pada jumlah gaji dan bonus bulan itu. PERKESO dan SIP tidak dikenakan atas bonus tahunan. PCB bulan bonus dikira dengan kaedah remunerasi tambahan LHDN, jadi ia biasanya lebih tinggi daripada bulan biasa.

Mengapa PERKESO dan SIP tidak naik lagi selepas RM6,000?

Siling gaji caruman PERKESO dan SIP ialah RM6,000 sebulan (sejak 1 Oktober 2024). Gaji yang melebihi jumlah itu tetap dikira pada RM6,000.

Apakah LINDUNG 24 Jam?

Perlindungan PERKESO untuk kecederaan bukan berkaitan pekerjaan. Caruman 0.75% gaji (sehingga siling RM6,000) ditanggung pekerja sahaja, bagi 1 Jun 2026 hingga 31 Mei 2028. Ia wajib untuk pekerja asing; pekerja tempatan disertakan secara lalai dan boleh menarik diri dalam tempoh yang ditetapkan PERKESO. Kalkulator ini menganggap pekerja tempatan tidak menarik diri. Jika pekerja anda telah menarik diri, pilih “Ya” pada soalan “Menarik diri daripada LINDUNG 24 Jam?” di bahagian Pekerja.

Sejauh mana angka ini tepat?

Kadar diambil daripada sumber rasmi (lihat bahagian Sumber) dan diuji terhadap jadual caruman rasmi dan contoh bekerja dalam spesifikasi PCB LHDN. Namun ia tetap anggaran: slip gaji sebenar boleh berbeza kerana keadaan khas, tuntutan TP1 atau pembundaran. Untuk kepastian, semak dengan akauntan atau hubungi NTMS.

Mahu angka ini disahkan?

Kalkulator memberi anggaran. Profesional NTMS boleh menyemak gaji, PCB dan caruman syarikat anda dengan dokumen sebenar.